Biuro Rachunkowe

De Wiki Datagueule
Aller à : navigation, rechercher


Z czym wiąże się zawód księgowej?

Księgowość sporej liczbie osób łączy się z wytężonym wypisywaniem ciężkich ksiąg, z osobą z okularami zsuniętymi z nosa i nachyloną nad kalkulatorem oraz skomplikowanymi wyliczeniami i niezbyt obfitym wynagrodzeniem Oczywiście powyższy charakterystyczny obrazek pasuje właściwie do kadru z filmu, niżeli do sytuacji faktycznej. W zasadzie księgowa ma dostęp do specjalistycznych programów komputerowych, ręcznie nie tworzy jakichkolwiek dokumentów oraz stąd nie zarabia skromnie (szczególnie jako główna księgowa w dużej firmie).

Rachunkowość jest najistotniejszym działem w każdym przedsiębiorstwie, choćby wówczas, gdy jest wykonywana na odległość i w związku z tym jakakolwiek księgowa nie jest zatrudniona stacjonarnie w wyznaczonym pomieszczeniu. Do jej podstawowych powinności zalicza się: prowadzenie wszelkich rozliczeń firmy, zbieranie faktur, zachowywanie faktur, weryfikowanie danych, wstawianie danych do systemu księgowego, zliczanie zobowiązań przede wszystkim dla wielorakich instytucji, np. GUS.

Każda księgowa ma okazję jednocześnie z nabywaniem umiejętności starać się o awans w firmie. Bez wątpienia najlepszą funkcją jest praca głównej księgowej, która obserwuje przepływ środków pieniężnych w przedsiębiorstwie. Poza tym zajmuje się sprawami urzędowymi, steruje podwładnymi i ma zawsze na oku postęp własnego wydziału.

Każda księgowa może również utworzyć własną działalność gospodarczą, a więc rozwijać własne biuro rachunkowe oraz we własnym zakresie obsługiwać Kontrahentów. Tu jednakże obowiązkowa jest aprobata Ministra Finansów – trzeba udokumentować wiedzę i umiejętności w zawodzie i uzyskać pozytywną ocenę z egzaminu (po zakończeniu konkretnych studiów). Aby pozyskać pracę zarobkową jako księgowa, nie trzeba robić żadnej licencji.

Warunki, które trzeba spełnić, by zostać księgową

Opracowywanie księgowości wcale nie jest takie bezproblemowe. Musimy bezwzględnie rozumieć specjalistyczne regulaminy, równocześnie z takimi, jakie na dniach się zmieniły. Księgowa musi mieć w takiej sytuacji szeroką wiedzę, bowiem to ona odpowiada za zasoby finansowe przedsiębiorstwa. W przytoczonym przypadku nieuniknione jest zakończenie studiów wyższych na profilu księgowość, finanse czy rachunkowość (specjalności na poszczególnych uniwersytetach mogą się nieco od siebie różnić). Krótko mówiąc nie chodzi w tym miejscu o posiadanie stopnia magistra, ale o właściwą wiedzę. Zaś tej nie można nabyć na innych specjalnościach. W odpowiednim czasie księgowa powinna nabyć certyfikat księgowego, jeżeli chce, np. prowadzić własną firmę. O certyfikat mają możliwość wnioskować osoby posiadające długie praktyki w zawodzie (nie mniej niż 2 lata w przypadku ukończenia szkoły średniej oraz trzy lata po skończeniu studiów magisterskich albo podyplomowych).

Księgowa oprócz umiejętności nabytych, jest zobowiązana mieć jeszcze umiejętności „wrodzone", przykładowo systematyczność oraz wytrwałość w realizowaniu wszelakich obowiązków. Jeden mankament w rozliczeniach może mieć zgubne skutki dla wszystkich pracowników.

Usługi księgowe i rachunkowe oferowane przez biura

Z usług doświadczonego biura rachunkowego korzystają nie tylko wielkie przedsiębiorstwa (w których spotykamy się ze sporym ruchem funduszy), lecz również mniejsze i osoby fizyczne. Księgowa powinna zaoferować każdemu Interesantowi usługi z działu wykonywania księgi wpływów oraz wydatków (KPIR), wykonywania pełnej i częściowej rachunkowości, usług kadrowo-płacowych, opracowywania pitów, jak również przygotowywania zestawień, przykładowo dla urzędu skarbowego. Trzeba pamiętać, że zobowiązaniem osoby pracującej w księgowości jest poszerzanie wiedzy i udoskonalanie predyspozycji. Mówiąc inaczej, skończenie dobrej szkoły jest tylko bazą do wykonywania tego fachu, zaś zdobyte doświadczenie tym, czym mamy szansę zyskać sporą liczbę Kontrahentów.

W ostatnim czasie niesłychanie atrakcyjna stała się „księgowość online" czy usługi „mobilnego biura księgowego". W takim przypadku Klienci nie muszą opuszczać mieszkania lub instytucji, ażeby ich kwestie zostały bezproblemowo załatwione. Księgowa we własnej osobie pojawia się we wcześniej obranym miejscu oraz pobiera wszystkie formularze na potrzeby wyliczeń. Niekiedy może także pobyć w firmie, której pomaga oraz tam od razu dokonać rozliczeń.

Co jest potrzebne do otwarcia własnego biura rachunkowego?

Samodzielna firma jest dobrym rozwiązaniem głównie dla księgowych, które od paru lat działają w branży oraz nie chcą obecnie mieć innej pracy u kogoś. Utworzenie przedsiębiorstwa rachunkowego łączy się jednak z paroma postulatami, np. dużymi wydatkami środków finansowych. Koszt otwarcia niezależnego biura rachunkowego jest uzależniony przeważnie od rejonu, w którym miałoby ono się mieścić. W sercu miasta wynajęcie lokum będzie o wiele droższe aniżeli na przedmieściach. Dobrze jest wiedzieć, iż dużą liczbę dokumentów można bezproblemowo załatwić przez Internet. Zatem mobilne biuro rachunkowe jest naprawdę dobrym wyjściem, zwłaszcza, kiedy dopiero rozpoczynamy przygodę z własną działalnością. Do utworzenia firmy księgowej pożądane są: zarejestrowanie niezależnej firmy, posiadanie tytułu magistra, certyfikat księgowego oraz obligatoryjne ubezpieczenie OC na sumę najmniej 10 tysięcy euro.

Krótko mówiąc nie można sugerować Kontrahentom przypadkowym cen, np. takich, które znajdzie się w cennikach konkurencyjnych firm. Taryfikator jest uwarunkowany paroma rzeczami: reputacją firmy, położeniem biura i profilem usług. Opracowywanie pełnej księgowości może wynosić zarówno 350 zł, jak również 2.000 zł. Przeważnie przygotowuje się podział na liczbę rachunków.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się dużo więcej, wejdź w odnośnik tutaj - Biuro rachunkowe

If you loved this report and you would like to obtain a lot more facts pertaining to Toruń Biuro kindly visit our own website.